„Planinarski savez vrijedno radi na popularizaciji razvoju i unapređenju svih vidova planinarskih aktivnosti i promociji zdravih stilova života. Pored organizacije izleta, pohoda takmičenja, edukativnih programa i sl. posebne napore ulažemo u valorizaciju turističkih potencijala crnogorskih planina i zaštitu planinske prirode. Savez je pouzdan partner Vlade i Ministarstva održivog razvoja i turizma na polju razvoja i unapređenja planinarske infrastrukture koji se realizuje kroz višegodišnji projekat Wilderness Hiking & Biking. Planinarski savez zajedno sa klubovima domaćinima održava Nacionalnu mrežu planinskih staza od nekoliko hiljada kilometara i na taj način daje veliki doprinos održivom turističkom razvoju“ istakao je između ostalog Bulatović. Učesnici događaja imali su priliku da se upoznaju i sa novim brojem Planinarskih novina.
Konferencija Zeleni dani 2019 imala je cilj da pokaže da je pitanje životne sredine sastavni dio ekonomskog razvoja. Namjera je da inspiriše poslovne krugove i predstavnike vlasti da ulažu u izgradnju “zelenije” budućnosti, sa fokusom na važnost integracije ekonomskih i ekoloških politika na način koji otvara mogućnosti za nove izvore privrednog rasta.
Posjetioci su imali priliku da čuju šta je zelena ekonomija i gdje leže njeni potencijali. Naglasak je stavljen na specifične sektore javnih politika kao što su proizvodnja energije i energetska efikasnost, inovacije i nauka, klimatske promjene, održivi transport i poljoprivreda, upravljanje otpadom, zemljištem i vodama i eko-turizam. Središnje teme bile su poslovni modeli za cirkularnu ekonomiju i inovacije kroz saradnju, jer potrebno je investirati više sredstava u naučnoistraživački rad, neophodna je bolja međusektorska saradnja u kreiranju javnih politika.
U uvodnom dijelu govorili su potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović, predsjednik Privredne komore Crne Gore Vlastimir Golubović, stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori Daniela Gašparikova i zamjenica gradonačelnika Podgorice Slađana Vujačić. Konferencija je okupila više od 500 učesnika i 40 govornika među kojima su istaknuti stučnjaci, kreatori politika, akademici i poslovni lideri.
Plenarnim sesijama o klimatskim promjenama, e-mobilnosti, baštinjenju inovacija za zeleni rast, cirkularnoj ekonomiji i upravljanju otpadom, resursnoj efikasnosti i biznisu, te finansiranju zelenog rasta, među ostalima, učestvovali su ministri Pavle Radulović i Dragica Sekulić, glavni pregovarač Crne Gore sa EU Aleksandar Drljević, regionalni i međunarodni eksperti, predstavnici kompanija i akademske zajednice.