Proslavu ovog značajnog jubileja organizovao je Planinarski savez Crne Gore zajedno sa Klubom vojnih planinara „Kapetan“, planinarskim klubom „Durmitor“ i sportsko-rekreativnim društvima „Montenegro tim“ i „Pivara Trebjesa“ , uz podršku Ministarstva sporta, Ministarstva odbrane, Opštine Žabljak i JP „Nacionalni parkovi“.
U petak 13.07.2018. godine, u popodnevnim časovima organizatori su po starom dobrom običaju podigli kamp u Dobrom dolu, gdje je više od pedeset učesnika provelo noć uz nezabilaznu logorsku vatru, pjesmu i druženje.
41. Memorijalni pohod „General Danilo Jauković“ izveden je u subotu 14. jula usponom na najviši vrh Durmitora Bobotov Kuk 2523 m. Na pohodu je učestvovalo više od 250 planinara iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Norveške, Njemačke i SAD-a. Učesnici su u 10.00 sati posjetili spomen-ploču generalu Danilu Jaukoviću iznad Zelenog Vira, a zatim su u 10.30 sati prisustvovali otkrivanju spomen-ploče učitelju Lauševiću na Velikoj Previji. U svom nadahnutom i emotivnom obraćanju predsjednik Planinarskog kluba „Durmitor“ Zoran Vojinović, prisjetio se svojih planinarskih početaka i vremena prije 41. godinu kada je na pohodu ispod Bobotovog Kuka srce izdalo jednog velikog Durmitorca i planinara generala Danila Jaukovića. Nakon toga predsjednik Planinarskog saveza Crne Gore dr Dragan Bulatović, pozdravio je prisutne planinare i otkrio je spomen-ploču Jovanu Lauševiću. Izlazak na sami vrh Bobotovog Kuka odvijao se po planu između 11.00-13.00 sati. Po povratku sa vrha u 15.00 sati priređen je zajednički ručak u Dobrom dolu. Istoga dana, u 19.00 sati, u sali SO Žabljak, održana je Svečana akademija. Na skupu su pored planinara prisustvovali građani i veći broj rodbine Jovana Lauševića.
Pozdravljajući prusutne, predsjednik Planinarskog saveza Crne Gore Dragan Bulatović je kazao: „Danas je veliki dan za crnogorsko planinarstvo, slavimo veliki jubilej, vjerujem da je ovo dobra prilika da se podsjetimo velikih pregalačkih napora pionira našeg planinarstva i sjajnih rezultata koje su kasnije generacije crnogorskih planinara ostvarile hodajući njihovim stazama…“, a zatim istakao „teško je naći u cijelom svijetu primjer tolike sudbinske povezanosti jednog naroda i jedne države sa svojim planinama kao što je to slučaj kod nas u Crnoj Gori. Zato crnogorski planinari promovišu i afirmišu crnogorske planine, ali takođe baštine svoju tradiciju i slavnu istoriju, jer su to dvoje u Crnoj Gori od iskona čvrsto i neraskidivo skopčani“.
On je pojasnio da su planinarenje kao aktivnost motivisani naučnim, sportskim i estetskim razlozima na našim planinama najprije započeli strani botaničari, geografi, kartografi i drugi, koji su rezultate tih studija objavljivali uglavnom u naučnim časopisima toga doba. „Prvi Crnogorac koji je pohodio Durmitor iz čisto planinarskih razloga, bio je učitelj Jovan Laušević i o tome ostavio dragocjen zapis 1888.godine. On je svoju putopisnu reportažu „Na Durmitoru“ objavio u pet nastavaka u „Glasu Crnogorca“, što ga čini pionirom planinarstva u Crnoj Gori, a nas obavezuje da se njegovo ime i djelo nađe na zasluženom mjestu… Crnogorski planinari već 130 godina idu stazama Jovana Lauševića i kao znak zahvalnosti za klicu planinarstva koju je zasijao, danas smo na Velikoj Previji, otkrili njegovu spomen-ploču, kao trajni spomen koji će podsjećati sadašnje i buduće generacije na pionirski pohod učitelja Lauševića“, kazao je Bulatović.
„Jovan Laušević i Danilo Jauković, dva durmitorska velikana, pokazali su veliki ugled i poštovanje u svom profesionalnom poslu, kao učitelj i general, ali ih slava nije ponijela, da zaborave na svoje korijene i svoj Durmitor i prema njemu iskažu veliko poštovanje i ljubav. Odrastali su tegobnim gorštačkim životom, stvarali u vječnoj borbi čovjeka i prirode, dobijali su životne bitke, skoro bez poraza, samo im je gorostasni Durmitor prkosio. Za njegovo osvajanje je trebalo imati poštovanja, iskustva i velike ljubavi, zato im je bio velika inspiracija“, kazala je direktorica TO Žabljak Vanja Krgović Šarović.
Na razvoj planinarstva u Crnoj Gori podsjetio je u svom izlaganju i nekadašnji predsjednik Planinarskog saveza Mijo Kovačević. On je istakao da su začetnici modernog planinarstva u Crnoj Gori Stojan Cerović, Branislav Cerović i akademik Branimir Gušić.
„Na ideju Stojana Cerovića građeni su planinarski domovi u Durmitoru. Branislav je 1935. godine započeo prva markiranja staza i postavljanje prvih kutija i pečata na durmitorskim vrhovima, a 1938. sa akademikom Gušićem izdaje prvu brošuru o Durmitoru. Iza Branislava Cerovića je kapitalno djelo „Vodič kroz Durmitor“, koji je u tri izdanja pisan na srpsko-hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku. Njegovo djelo su nekolika planinarska skloništa i detaljna planinarska karta koja je i danas primjer kvalitetnog edukativnog materijala“, kazao je Kovačević.
Direktor JP Nacionalni parkovi Crne Gore, Elvir Klica, kazao je da će preduzeće kojim rukovodi sa zadovoljstvom prihvatiti sva aktivnosti ove vrste i da je važno da se kroz poštovanje pravila čuvaju vrijednosti ovog i drugih nacionalnih parkova. On je dalje naveo da se ovakvim manifestacijama najbolje promovišu vrijednosti crnogorskih nacionalnih parkova. „Na ovaj način šaljemo poruku o značajnu vrijednosti nacionalnih parkova, koje treba čuvati za današnje i buduće generacije, i da je veoma važno da svi građani naše zemlje čuvaju nacionalne parkove, poštuju unutrašnji red u parkovima, u stvari poštuju pravila koja su nam ostavili učitelj Jovan Laušević i general Danilo Jauković“, rekao je on.
Na kraju skupa je prikazan dokumentarni film „Durmitor“ znamenitog hrvatskog akademika Branimira Gušića iz 1931. godine.
Program je nadahnuto vodila Tatjana Ivanović.