U pohode Velebitu – izvještaj KVP “Kapetan”

U periodu od 1. do 4. maja.2025. godine, KVP CG “Kapetan“ je organizovao turu na Velebit, a sve u okviru priprema za ekspediciju koja nam predstoji „Atlas 2025“.

Osim članova našeg kluba, na turi su učestvovali i planinari iz PK „Gorica“, PK „ Komovi“ i PK „ Subra“.

Lijepo vrijeme i raspoloženje pratilo je planinare sve do Smiljana kod Gospića, gdje smo posjetili rodnu kuću Nikole Tesle.

Potom, u ostatku dana pristupilo se detaljnim pripremama za uspon.

Drugog dana ekspedicije, krenuli smo na uspon. U početku tura vodi Premužićevom stazom, koja je zaista nešto posebno, i koja je ujedno i ukras i potvrda koliko je bio težak život u ovom dijelu dinarskog gorja, odnosno na širem području Nacionalnog parka „Sjeverni Velebit“.

– Krećući se tom impresivnom suhozidnom stazom (djelimično prekrivenom drobljenim kamenom) i ne osjetite da ste već zašli u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita – Hajdučke i Rožanske kukove.
Premužićeva staza pruža mogućnost izbora na više vrhova sjevernog i srednjeg Velebita – Gromovaču, Crikvenu, Šatorinu i druge.
Mi smo se odlučil vrh Rožanskih kukova.
Vrh Gromovača zanimljiv je zbog toga što se sa prilaza njemu može vidjeti najljepši (i najduži) dio Premužićeve staze, koja je duga 57 km.

Ručak i predah kod Rosijeve kolibe, pa nastavak planinarenja i impresivni pogledi prema kukovima.
Staza se nastavlja kroz bukove šume, nakon čega se odvaja lijevo za Veliki Lubenovac. Silazak na atraktivnu planinsku uvalu Veliki Lubenovac i povratak prema Zavižanu uz podnožje Hajdučkih kukova.
Tokom dana pređeno je 30 km, sa visinskim usponom od 1237 m u aktivnom vremenu od skoro 11 sati.

Subota 03.05.2025. godine.

Polazak autobusom do Starigrada-Paklenica i ulazak u Nacionalni park „Paklenica“.

Anića kuk (712 mnv) je najveća stijena u Velebitu i najpoznatija u Hrvatskoj i zato je privlačna alpinistima koji je pohode. Visoka je viša od 300 metara. U podnožju Anića kuka se nalazi zelena livada Anića luka s izvorom. Tura traje oko dva sata i vtijedi svakog korako po ovom „ljutom kršu“.

Ovdje možete obići centar za posjetioce “Podzemni grad Paklenice“ (kanjon Velike Paklenice sa podzemnim tunelima – „Bunkerima“ koji su građeni u razdoblju od 1950. do 1953. Tunele je gradila JNA. Posjetiteljski centar je u potpunosti opremljen pa su za posjećivanje otvorene i dvije dvorane u kojima se na zanimljiv i interaktivan način prezentuju prirodne vrijednosti i kulturna baština Nacionalnog Parka i Velebita. Posebnost odog prostora je i „Svjetlosni tunel“, gdje se svjetlosnim i zvučnim efektima posjetilac „uvodi“ u priču o planini. Zatim slijede prikazi nastajanja planine Velebit, pa prikazi dolaska čovjeka na Velebit, te Kulturna baština i život ljudi u Velebitu. Posjetioci NP se u „Malom centru penjanja“ mogu upoznati s penjanjem uz „Mali penjački rječnik“, „Kratki istorijat penjanja“, „Školu vezanja čvorova“…i poslušati priče o spašavanjima u Velebitu.

Nastavak ture je lagana šetnja kroz dolinu Paklenice, do Planinarskog doma “Paklenica” i istom stazom nazad.

Tokom dana pređeno je 20 km, sa visindkom razlikom od 843 m u aktivnim vremenu od 8 sati.

Nedelja, 04. maj 2025.

U sjajnom raspoloženju, naša planinarska družina, uputila se prema Crnoj Gori uz kratke obilaske Zadra i hrtvatskog dijela Jadrana.

Klub vojnih planinara “Kapetan”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *