Početna / Aktivnosti / Tradicionalni planinarski pohod „Putevima predaka“
Godišnje aktivnosti PSCG

Tradicionalni planinarski pohod „Putevima predaka“

2. avgust 2026

Datum
2. avgust 2026
Lokacija
Opština Petnjica
Organizator
PK BIHOR

Planinarsko-sportski klub „Bihor“ sa velikim zadovoljstvom i ove godine organizuje tradicionalni planinarski pohod „Putevima predaka“, koji će biti održan u nedjelju, 02. avgusta 2026. godine.

 Već treću godinu zaredom zajedno oživljavamo staze kojima su nekada prolazili trgovački karavani, povezujući Bihor sa Srbijom. Ovaj pohod nije samo planinarska avantura, već i putovanje kroz istoriju, tradiciju i prirodne ljepote našeg kraja.

 Istoga dana na Lađevcu održava se tradicionalni vašar, pa će svi učesnici imati priliku da osjete duh nekadašnjih okupljanja, upoznaju običaje i uživaju u gostoprimstvu bihorskog kraja.

 Okupljanje učesnika je u 07:00 časova ispred zgrade Opštine Petnjica, odakle je obezbijeđen prevoz do Pecka, početne tačke pohoda.

 Polazak na stazu planiran je u 07:30 časova, trasom: Pecko – Vrsajke – Lađevac.

 Na lokalitetu Vrsajke planinare očekuje osvježenje – hladna voda i svježe voće, uz kratki predah u prelijepom prirodnom ambijentu.

 Po dolasku na Lađevac organizovan je ručak i druženje za sve učesnike.

 Povratak je planiran trasom: Lađevac – Crno Vrelo – Pločnik – Bor, odakle je obezbijeđen prevoz nazad do Petnjice.

 Poseban doživljaj očekuje učesnike na jednom od katuna u Crnom Vrelu, gdje će imati priliku da osjete duh bihorskog gostoprimstva. Uz miris domaće kafe pripremljene na tradicionalan način, planinari će degustirati autentične domaće proizvode – sir, kajmak, jardum, surutku i druge specijalitete.

 Prijave su obavezne, a možete ih izvršiti putem sljedećih kontakata:

 Rejhan – 069/742-741

 Emir – 069/111-178

 Elmir – 069/220-296

 Nino – 067/580-356

 Pozivamo sve ljubitelje prirode, planinarenja i tradicije da nam se pridruže i zajedno nastavimo da njegujemo manifestaciju koja je za tri godine postala jedan od prepoznatljivih događaja Bihora.

 Hodajmo stazama naših predaka, čuvajmo tradiciju, upoznajmo prirodu i osjetimo gostoprimstvo naših katuna. Neka svaki korak bude izraz ljubavi prema Bihoru i njegovoj bogatoj baštini.

 Vidimo se 2. avgusta!

 Ovu manifestaciju finansijski su podržali Planinarski savez Crne Gore, Opština Petnjica i Turistička organizacija Petnjica.